تولید کننده تجهیزات مکانیزه نظافت صنعتی
تولید کننده تجهیزات مکانیزه نظافت صنعتی | نظافت به سبک فردا

نظافت کشتارگاه ها با دستگاه اسکرابر صنعتی

صفحه اصلیپروژه های نظافت صنعتینظافت کشتارگاه ها با دستگاه اسکرابر صنعتی

سلامت و بهداشت مواد غذایی از مقوله های مهمی است که روز بروز بیشتر در کانون توجه متصدیان بهداشت عمومی قرار می گیرد.

بیماری های ناشی از غذا(food-borne-disease) یا بطور مستقیم از مواد غذایی ناسالم و یا بصورت غیر مستقیم  در اثر آلودگی های ثانویه حین تولید و فراوری، از مواد غذایی آلوده  منشاء می گیرند. همچنین بعضی از آلودگی های ثانویه که در حین کشتار یا فراوری محصولات دامی ایجاد می شود فساد این مواد را تسریع می نماید.

شستشوی و نظافت کشتارگاه ها با اسکرابر صنعتی امروزه به امری رایج در صنایع غذایی تبدیل شده است. در کشتارگاه ها حفظ نظافت و شستشوی مکرر محیط و تجهیزات بسیار مهم است. زیرا گوشت یک ماده غذایی است که بسیار سریع فاسد می شود و باید ضایعات آن که بر زمین ریخته شده و یا در تجهیزات مانده سریعا در طی چند ساعت شستشو شود، درغیر این صورت علاوه بر فساد و بوی نامطبوعی که در محیط ایجاد می کند، موجب آلوده شدن تجهیزات، و رشد باکتری ها و میکروب ها می شود که به فساد سریع گوشت کمک خواهد کرد. آلوده بودن محیط برای کارکنان و کارمندان این گونه محیط ها بسیار مضر می باشد و سلامتی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد. از طرفی دیگر در صورتی که گوشت در محیط آلوده قرار گیرد، آلودگی ها و میکروب ها را به خود جذب کرده و به طور مستقیم سلامت مصرف کنندگان را در معرض خطر جدی قرار می دهد. بنابراین محیط های کشتارگاه و ابزار و تجهیزات مورد استفاده در این مکان ها باید به طور منظم با دستگاه های مناسب شستشو شود تا هیچ گونه آلودگی در این محیط ها باقی نماند.

رعایت بهداشت و نظافت کشتارگاه ها و کارخانجات مواد غذایی به دلایل زیر حائز اهمیت فراوان می باشد:

  1. جلوگیری از آلودگی محصولات تولیدی
  2. حفظ سلامت کارکنان
  3. افزایش عمر ماندگاری محصولات تولیدی
  4. افزایش بهره وری
  5. ارتقا کیفی و سلامت محصولات تولیدی
  6. رسیدن به استانداردهای بهداشتی و کیفی
  7. حفظ اعتبار کارخانه یا کشتارگاه

یکی از مسائل تشدید کننده آلودگی ها، نابینائی نسبت به محیط کار (Factory blindness) است. افرادی که برای مدت طولانی در یک محیط کار می کنند به تدریج از نظر ذهنی نسبت به دیدن دقیق محل کار خود (کور) می شوند و نمی توانند مسائل و ناهنجاری های محیط کار خود را مشاهده کنند. راه حل این مشکل بازدید تیم های نظارتی متشکل از افرادی غیر از کارکنان کارخانه است که هر چند گاه یکبار از کارخانه بازدید نمایند.

منشا آلودگی های کشتارگاه ها و کارخانجات مواد خام دامی :

  1. آلودگی های ناشی از حیوانات (مدفوع ، خون،‌ لاشه، ترشحات و …)
  2. دیگر موادی که در فرایندهای مختلف استفاده می شوند
  3. رفت و آمد  وسایل  و افراد
پروژه قبلی

نظافت کافه و قنادی ها با تجهیزات نظافت مکانیزه

پروژه بعدی

نظافت ادارات دولتی