تولید کننده تجهیزات مکانیزه نظافت صنعتی
تولید کننده تجهیزات مکانیزه نظافت صنعتی | نظافت به سبک فردا

نکات ایمنی که هنگام کار با مواد شوینده صنعتی باید رعایت کنیم

خرید مواد شوینده صنعتی

مواد شوینده صنعتی مهم­ترین جزء هر عملیات نظافت و شستشو در منزل و محیط کار به­شمار می­رود به­گونه­ای که بدون حضور آن­ها انجام عملیات نظافتی ممکن نخواهد بود. پاک­ کردن هر گونه آلودگی از سطح با عملیات سایش امکان پذیر است که برای این کار به صرف انرژی مکانیکی نیاز می ­باشد. مواد شوینده موادی هستند که وقتی به ­تنهایی یا در ترکیب با مواد دیگر انجام امور نظافتی را آسان­تر کنند. در گذشته یک ماده شوینده خوب ماده­ای بود که تنها کیفیت شستشو را افزایش دهد. در نتیجه در تولید آن معمولا از مواد اسیدی یا قلیایی بسیار قوی استفاده می­شد که آسیب­های بسیاری را به­دنبال داشت. اما اکنون ملاک ­های سنجش یک شوینده مناسب تغییر کرده است.

 

نکات ایمنی که هنگام کار با مواد شوینده صنعتی باید رعایت کنیم اتحاد صنعت صدرا

مواد شوینده صنعتی چیست؟

شوینده­ های صنعتی موادی با قدرت پاک­ کنندگی بالا هستند که انواع آلودگی­های برجای مانده روی سطوح مختلف، انواع رسوبات و انواع لکه­ها را نابود می­کنند. از این رو انواع متفاوتی از مواد شوینده تولید شده و در بازار موجود است. یک ماده شوینده مناسب باید بتواند آلودگی­های چسبیده به سطوح را با کیفیت مطلوبی پاک کند بدون اینکه به سطح اصلی آسیبی وارد شود. برخی از انواع شوینده­های موجود در بازار خاصیت خورندگی دارند و آلودگی­ها، رسوبات و جرم­های موجود در سطح را در خود حل نموده و آن­ها را تمیز می­نماید. لازم به­ ذکر است به­کارگیری شوینده مناسب با هر سطح از اهمیت بالایی برخوردار می­باشد. استفاده درست از مواد شوینده در میزان کیفیت نظافت، تسریع فرایند تمیزکاری محیط و ماندگاری تمیزی سطوح بسیار تاثیرگذار است.

انواع مواد شوینده صنعتی

شوینده­ صنعتی انواع مختلفی دارد که هر کدام طبق عملکرد خود برای نظافت در اماکن و شرایط محیطی خاصی کاربردی خواهد بود. چربی زداها و جرم زداها، براق کننده­ها و واکس­ها، ضدعفونی­ کننده­ها و ماده شوینده فرش و موکت از اجزا مواد شوینده صنعتی هستند که برای مصارف خاصی استفاده می­شوند. استفاده از این مواد در مقایسه با سایر روش­ها مزایا بسیاری دارد.

چربی زدا­ و جرم زدا

انواع چربی زدا و جرم زدا برای نابودی آلودگی­ها از ماشین­آلات و تجهیزات کارخانه­ای و همچنین سطوح آلوده شده در اثر آلاینده­های روغنی کاربردی است. فرمولاسیون به­کار رفته در این نوع مواد قابلیت حل کردن چربی­ها را دارد که با استفاده از آن می­توان در مدت کوتاهی به کیفیت مطلوبی از نظافت در محل مورد نظر رسید. برای به­کارگیری این شوینده­ها باید آن را با آب ترکیب و غلظت آن را باتوجه به میزان و شدت آلودگی تعیین کرد.

براق کننده و واکس­

این دسته از شوینده­ها به­منظور براق کردن، ایجاد درخشندگی، افزایش مقاومت در برابر خراش و کاهش ضریب آلودگی مجدد در سطوح مورد استفاده قرار می­گیرند. براق کننده­ها و واکس­ها به­همراه دستگاه پولیشر برای استفاده در سطوح مرمر، گرانیت و سنگ در نما یا سطوح کف مناسب می­باشند.

ضدعفونی کننده­

ضدعفونی کننده ها، به­دلیل خاصیت اسیدی برای نظافت سریع و موثر انواع آلودگی­ها در سرویس­های بهداشتی کاربرد دارد. از این شوینده­ها به­منظور ضدعفونی کردن سطوح و تجهیزات موجود در محیط­های بهداشتی و درمانی نیز استفاده می­شود. ماده ضدعفونی­کننده هم به­صورت دستی و هم با استفاده از تجهیزات و دستگاه نظافت صنعتی همچون اسکرابر صنعتی قابل بهره­برداری است.  خاصیت اسیدی این دسته از شوینده­های صنعتی به سطوح سنگی، برنجی، لوله­های لعابی و وان­ها آسیب می­زند پس قبل از استفاده حتما به نوع سطح مورد نظافت توجه فرمایید.

ماده شوینده فرش و موکت

این ماده از سری شوینده­های مخصوص سطوح حساس می­باشد که با خاصیت خورندگی کم هنگام شستشو از آسیب به بافت فرش و موکت جلوگیری می­کند. شوینده فرش و موکت با قدرت نظافت بالا قادر است آلودگی­های به جا مانده روی سطح پارچه و فرش را از بین ببرد. این شوینده مانند سایر مواد شوینده صنعتی دارای خاصیت آنتی باکتریال بوده و سطح مورد نظافت را کاملا ضدعفونی می­نماید.

عملکرد انواع مواد شوینده صنعتی به چه شکل است؟

همانطور که گفتیم، افزودن مواد شوینده صنعتی به فرآیند و سیستم نظافت صنعتی، موجب شده تا بخشی از انرژی مکانیکی مورد نیاز برای انجام امور جبران شود. در حقیقت مواد شوینده بر میزان انرژی مورد نیاز برای نابودی آلودگی­ها و یا کاهش آن تاثیر گذاشته و موجب تسریع و سهولت فرآیند نظافت می­گردند. برای مثال اگر ماده شوینده چربی­زدا صنعتی موجود نباشد، به نیروی انسانی بیشتری برای پاکسازی آلودگی­های چرب حاضر در محیط نیاز است.

خاصیت کشش سطحی در آب باعث شده تا عامل موثری برای خدمات نظافت صنعتی محسوب نشود. ترکیب شوینده­های صنعتی با آب سبب کاهش کشش سطحی آب شده و با افزایش توان نفوذ در آلودگی­، فرآیند نظافت را ممکن می­سازند. در نهایت تماس بین آب و آلودگی گسترده­تر شده و آلودگی به­آسانی از سطح جدا می­گردد. درصورتیکه تنها از آب به­عنوان عامل پاک­کننده استفاده شود، به انرژی مکانیکی بسیاری برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز است که می­تواند خستگی، دشواری، زمان و هزینه بیشتری را برای فرایند تمیزکاری به­همراه داشته باشد.

 

ویژگی­ های یک ماده شوینده مناسب

نکات ایمنی که هنگام کار با مواد شوینده صنعتی باید رعایت کنیم اتحاد صنعت صدرا

یک ماده شوینده مناسب صرف نظر از نوع آن باید دارای مشخصه­های متمایزکننده­ای باشد که مهمترین­ آن­ها عبارتند از:

 • قابلیت بالا در حذف سختی آب
 • قابلیت حل شدن در آب
 • غیرخورنده باشد
 • غیرسمی بودن
 • سازگار با محیط زیست
 • قیمت مناسب و مقرون­به­صرفه بودن
 • توانایی حذف زنگ و پوسته
 • خاصیت چربی­زدایی بالا
 • حل­کننده قوی آلودگی­ها
 • قابلیت آبکشی آسان
 • قابلیت نفوذکنندگی و ترکنندگی قوی

نکات ایمنی که هنگام کار با مواد شوینده صنعتی باید رعایت کرد.

 1. قبل از استفاده حتما روش مصرف و مواد کاربرد درج شده روی جلد ماده شوینده را مطالعه نموده و مناسب با سطوح معین شده از آن استفاده کنید.
 2. مواد شوینده صنعتی را دور از گرما، حرارت و دسترس کودکان نگهداری کنید زیرا این مواد معمولا سمی و اشتعال­پذیر می­باشند.
 3. هنگام استفاده از شوینده­های صنعتی از پوشش مناسب، دستکش و عینک کمک گرفته و از تماس مستقیم این مواد با سطح پوست خودداری نمایید.
 4. به­دلیل ماندگاری بالا، این مواد برای محیط زیست مضر است و استفاده از ترولی در نگهداری و جابه­جایی آن می­تواند تاثیرگذار باشد.
 5. به­منظور صرفه­جویی در هزینه­ها، به میزان غلظت شوینده­های صنعتی توجه نموده و متناسب با آن از مقدار مشخصی استفاده کنید.
 6. درنظر داشته باشید که روش استفاده از مواد شوینده مختلف باهم متفاوت است، پس حتما قبل از به­کارگیری آن روش مصرف را مطالعه فرمایید.

 

پست قبلی

جشنواره بیست میلیونی خرید اسکرابر! یک خرید برد، برد

پست بعدی

کاربرد شوینده های صنعتی در کارخانجات و صنایع تولیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *