تولید کننده تجهیزات مکانیزه نظافت صنعتی
تولید کننده تجهیزات مکانیزه نظافت صنعتی | نظافت به سبک فردا

نکات ایمنی که هنگام کار با مواد شوینده صنعتی باید رعایت کنیم

خرید مواد شوینده صنعتی

مواد شوینده صنعتی مهم­ترین جزء هر عملیات نظافت و شستشو در منزل و محیط کار به­شمار می­رود به­گونه­ای که بدون حضور آن­ها انجام عملیات نظافتی ممکن نخواهد بود. پاک­ کردن هر گونه آلودگی از سطح با عملیات سایش امکان پذیر است که برای این کار به صرف انرژی مکانیکی نیاز می ­باشد. مواد شوینده موادی هستند که وقتی به ­تنهایی یا در ترکیب با مواد دیگر انجام امور نظافتی را آسان­تر کنند. در گذشته یک ماده شوینده خوب ماده­ای بود که تنها کیفیت شستشو را افزایش دهد. در نتیجه در تولید آن معمولا از مواد اسیدی یا قلیایی بسیار قوی استفاده می­شد که آسیب­های بسیاری را به­دنبال داشت. اما اکنون ملاک ­های سنجش یک شوینده مناسب تغییر کرده است.

 

نکات ایمنی که هنگام کار با مواد شوینده صنعتی باید رعایت کنیم

مواد شوینده صنعتی چیست؟

شوینده­ های صنعتی موادی با قدرت پاک­ کنندگی بالا هستند که انواع آلودگی­های برجای مانده روی سطوح مختلف، انواع رسوبات و انواع لکه­ها را نابود می­کنند. از این رو انواع متفاوتی از مواد شوینده تولید شده و در بازار موجود است. یک ماده شوینده مناسب باید بتواند آلودگی­های چسبیده به سطوح را با کیفیت مطلوبی پاک کند بدون اینکه به سطح اصلی آسیبی وارد شود. برخی از انواع شوینده­های موجود در بازار خاصیت خورندگی دارند و آلودگی­ها، رسوبات و جرم­های موجود در سطح را در خود حل نموده و آن­ها را تمیز می­نماید. لازم به­ ذکر است به­کارگیری شوینده مناسب با هر سطح از اهمیت بالایی برخوردار می­باشد. استفاده درست از مواد شوینده در میزان کیفیت نظافت، تسریع فرایند تمیزکاری محیط و ماندگاری تمیزی سطوح بسیار تاثیرگذار است.

انواع مواد شوینده صنعتی

شوینده­ صنعتی انواع مختلفی دارد که هر کدام طبق عملکرد خود برای نظافت در اماکن و شرایط محیطی خاصی کاربردی خواهد بود. چربی زداها و جرم زداها، براق کننده­ها و واکس­ها، ضدعفونی­ کننده­ها و ماده شوینده فرش و موکت از اجزا مواد شوینده صنعتی هستند که برای مصارف خاصی استفاده می­شوند. استفاده از این مواد در مقایسه با سایر روش­ها مزایا بسیاری دارد.

چربی زدا­ و جرم زدا

انواع چربی زدا و جرم زدا برای نابودی آلودگی­ها از ماشین­آلات و تجهیزات کارخانه­ای و همچنین سطوح آلوده شده در اثر آلاینده­های روغنی کاربردی است. فرمولاسیون به­کار رفته در این نوع مواد قابلیت حل کردن چربی­ها را دارد که با استفاده از آن می­توان در مدت کوتاهی به کیفیت مطلوبی از نظافت در محل مورد نظر رسید. برای به­کارگیری این شوینده­ها باید آن را با آب ترکیب و غلظت آن را باتوجه به میزان و شدت آلودگی تعیین کرد.

براق کننده و واکس­

این دسته از شوینده­ها به­منظور براق کردن، ایجاد درخشندگی، افزایش مقاومت در برابر خراش و کاهش ضریب آلودگی مجدد در سطوح مورد استفاده قرار می­گیرند. براق کننده­ها و واکس­ها به­همراه دستگاه پولیشر برای استفاده در سطوح مرمر، گرانیت و سنگ در نما یا سطوح کف مناسب می­باشند.

ضدعفونی کننده­

ضدعفونی کننده ها، به­دلیل خاصیت اسیدی برای نظافت سریع و موثر انواع آلودگی­ها در سرویس­های بهداشتی کاربرد دارد. از این شوینده­ها به­منظور ضدعفونی کردن سطوح و تجهیزات موجود در محیط­های بهداشتی و درمانی نیز استفاده می­شود. ماده ضدعفونی­کننده هم به­صورت دستی و هم با استفاده از تجهیزات و دستگاه نظافت صنعتی همچون اسکرابر صنعتی قابل بهره­برداری است.  خاصیت اسیدی این دسته از شوینده­های صنعتی به سطوح سنگی، برنجی، لوله­های لعابی و وان­ها آسیب می­زند پس قبل از استفاده حتما به نوع سطح مورد نظافت توجه فرمایید.

ماده شوینده فرش و موکت

این ماده از سری شوینده­های مخصوص سطوح حساس می­باشد که با خاصیت خورندگی کم هنگام شستشو از آسیب به بافت فرش و موکت جلوگیری می­کند. شوینده فرش و موکت با قدرت نظافت بالا قادر است آلودگی­های به جا مانده روی سطح پارچه و فرش را از بین ببرد. این شوینده مانند سایر مواد شوینده صنعتی دارای خاصیت آنتی باکتریال بوده و سطح مورد نظافت را کاملا ضدعفونی می­نماید.

عملکرد انواع مواد شوینده صنعتی به چه شکل است؟

همانطور که گفتیم، افزودن مواد شوینده صنعتی به فرآیند و سیستم نظافت صنعتی، موجب شده تا بخشی از انرژی مکانیکی مورد نیاز برای انجام امور جبران شود. در حقیقت مواد شوینده بر میزان انرژی مورد نیاز برای نابودی آلودگی­ها و یا کاهش آن تاثیر گذاشته و موجب تسریع و سهولت فرآیند نظافت می­گردند. برای مثال اگر ماده شوینده چربی­زدا صنعتی موجود نباشد، به نیروی انسانی بیشتری برای پاکسازی آلودگی­های چرب حاضر در محیط نیاز است.

خاصیت کشش سطحی در آب باعث شده تا عامل موثری برای خدمات نظافت صنعتی محسوب نشود. ترکیب شوینده­های صنعتی با آب سبب کاهش کشش سطحی آب شده و با افزایش توان نفوذ در آلودگی­، فرآیند نظافت را ممکن می­سازند. در نهایت تماس بین آب و آلودگی گسترده­تر شده و آلودگی به­آسانی از سطح جدا می­گردد. درصورتیکه تنها از آب به­عنوان عامل پاک­کننده استفاده شود، به انرژی مکانیکی بسیاری برای رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز است که می­تواند خستگی، دشواری، زمان و هزینه بیشتری را برای فرایند تمیزکاری به­همراه داشته باشد.

 

ویژگی­ های یک ماده شوینده مناسب

نکات ایمنی که هنگام کار با مواد شوینده صنعتی باید رعایت کنیم

یک ماده شوینده مناسب صرف نظر از نوع آن باید دارای مشخصه­های متمایزکننده­ای باشد که مهمترین­ آن­ها عبارتند از:

 • قابلیت بالا در حذف سختی آب
 • قابلیت حل شدن در آب
 • غیرخورنده باشد
 • غیرسمی بودن
 • سازگار با محیط زیست
 • قیمت مناسب و مقرون­به­صرفه بودن
 • توانایی حذف زنگ و پوسته
 • خاصیت چربی­زدایی بالا
 • حل­کننده قوی آلودگی­ها
 • قابلیت آبکشی آسان
 • قابلیت نفوذکنندگی و ترکنندگی قوی

نکات ایمنی که هنگام کار با مواد شوینده صنعتی باید رعایت کرد.

 1. قبل از استفاده حتما روش مصرف و مواد کاربرد درج شده روی جلد ماده شوینده را مطالعه نموده و مناسب با سطوح معین شده از آن استفاده کنید.
 2. مواد شوینده صنعتی را دور از گرما، حرارت و دسترس کودکان نگهداری کنید زیرا این مواد معمولا سمی و اشتعال­پذیر می­باشند.
 3. هنگام استفاده از شوینده­های صنعتی از پوشش مناسب، دستکش و عینک کمک گرفته و از تماس مستقیم این مواد با سطح پوست خودداری نمایید.
 4. به­دلیل ماندگاری بالا، این مواد برای محیط زیست مضر است و استفاده از ترولی در نگهداری و جابه­جایی آن می­تواند تاثیرگذار باشد.
 5. به­منظور صرفه­جویی در هزینه­ها، به میزان غلظت شوینده­های صنعتی توجه نموده و متناسب با آن از مقدار مشخصی استفاده کنید.
 6. درنظر داشته باشید که روش استفاده از مواد شوینده مختلف باهم متفاوت است، پس حتما قبل از به­کارگیری آن روش مصرف را مطالعه فرمایید.

 

چقدر این محتوا مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد آرا:

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید !

پست قبلی

جشنواره بیست میلیونی خرید اسکرابر! یک خرید برد، برد

پست بعدی

کاربرد شوینده های صنعتی در کارخانجات و صنایع تولیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *