تولید کننده تجهیزات مکانیزه نظافت صنعتی
تولید کننده تجهیزات مکانیزه نظافت صنعتی | نظافت به سبک فردا

چک لیست نظافت شرکت و محیط اداری

نظافت و بهداشت در محیط کار از اهمیت بالایی برخوردار است. محیط کار پاک و بهداشتی نه تنها به افزایش تعهد کارکنان، افزایش بهره‌وری و کاهش حوادث کمک می‌کند، بلکه سلامت و رضایت کارکنان را نیز تضمین می‌کند. یکی از ابزارهای مؤثر برای مدیریت بهتر نظافت در شرکت‌ها، استفاده از چک لیست نظافت است.

تعریف چک لیست نظافت شرکت چک لیست نظافت شرکت، یک فهرست جامع از وظایف نظافتی است که در محیط کار انجام می‌شود. این فهرست شامل تمامی مناطق و اجزای مختلف شرکت می‌شود و برای اطمینان از انجام صحیح و کامل فعالیت‌های نظافتی ایجاد می‌شود.

 اهمیت استفاده از چک لیست نظافت

 1. افزایش بهداشت و بهره‌وری: با داشتن چک لیست نظافت، تمامی وظایف نظافتی به صورت سیستماتیک و کامل انجام می‌شود که منجر به بهبود بهداشت کلی محیط کار و افزایش بهره‌وری می‌شود.
 2. کاهش حوادث و صدمات: محیط کار پاک و منظم، خطرات و ریسک‌های حوادث را به شدت کاهش می‌دهد و از کارکنان و بازدیدکنندگان محافظت می‌کند.
 3. تضمین رضایت کارکنان: محیط کاری تمیز و آراسته، احساس راحتی و رضایت کارکنان را ارتقاء می‌بخشد و موجب افزایش میزان مشارکت و تعهد آن‌ها می‌شود.

 

 مراحل ایجاد و استفاده از چک لیست نظافت

 1. تعیین وظایف نظافتی: ابتدا تمامی مناطق و اجزای مختلف شرکت شناسایی می‌شوند و وظایف نظافتی مرتبط با هر بخش تعیین می‌شوند.
 2. اولویت‌بندی و زمانبندی: وظایف نظافتی بر اساس اهمیت و فرکانس اجرا، به ترتیب اولویت قرار می‌گیرند و برنامه‌ای زمانبندی مشخص می‌شود.
 3. ایجاد چک لیست: بر اساس وظایف تعیین‌شده، چک لیست نظافت ایجاد می‌شود که شامل نام وظایف و توضیحات مرتبط با هر کدام می‌شود.
 4. اجرا و پیگیری: تعیین یک تیم یا فرد مسئول برای انجام وظایف نظافتی و نظارت بر پیشرفت اجرای چک لیست ضروری است.

 

نمونه چک لیست نظافت شرکت ها و محیط های اداری

استفاده درست از وسایل شوینده و ابزارهای گردگیری:

اولین مرحله در چک لیست نظافت شرکت، وسایل شوینده و گردگیری است. بدون این ابزارها امکان انجام نظافت وجود ندارد و در ابتدا باید این موارد را فراهم کنید تا بتوانید به بهترین شکل این کار را انجام دهید.

به همین خاطر سعی کنید وسایل شوینده مانند مواد شستشو، مواد ضدعفونی کننده و… را پیدا کنید. همچنین وسایل گردگیری مانند جاروبرقی، جارو، تی ، اسکرابر و زمین شوی و موارد دیگر را پیدا کرده و بردارید تا بتوانید مراحل بعدی را نیز به خوبی انجام دهید.

بدون داشتن این وسایل امکان انجام کار وجود ندارد و اگر هم کار را انجام دهید قطعا کیفیت مناسبی نخواهد داشت.

 

پاک کردن شیشه ها:

در ابتدا بهتر است کار را از شیشه ها شروع کنید و آنها را تمیز کنید. با استفاده از شیشه پاک کن و کاغذ باطله یا روزنامه های بدون استفاده می توانید به بهترین شکل شیشه ها را پاک کرده و نظافت کنید تا هیچ لکه ای روی آنها باقی نماند. همچنین برای نمای خارجی ساختمان می توانید از نماشوی صنعتی استفاده کنید .

 

گردگیری محیط:

در مرحله بعدی نیاز است که محیط را گردگیری کنید. با استفاده از یک دستمال روی میزها، مبلمان، طاقچه ها و سطوح دیگر را به صورت کامل گردگیری کنید تا تمام گرد و غبار و خاک موجود روی این سطوح روی زمین ریخته شود. دقت کنید که وسایل روی میزها را نامرتب نکنید یا اسناد را به هم نزنید. فقط کار گردگیری را انجام دهید و وسایل را مجددا به سر جای خودشان برگردانید.

 

جارو کشیدن کف زمین:

بعد از اینکه سطوح مختلف را تمیز کردید و تمام گرد و غبار و آشغال ها روی زمین ریختند، حالا نوبت این است که کف زمین را جارو بکشید. جاروی دستی می تواند باعث بلند شدن گرد و خاک شود و تمامی زحمات شما را به باد دهد. به همین خاطر توصیه می کنیم که حتما با استفاده از جاروبرقی کار جارو کشیدن محیط را انجام دهید و به صورت کامل سطح زمین را از گرد و غبار و آشغال تمیز کنید.

 

تی کشیدن کف زمین:

بعد از اینکه به خوبی با استفاده از جاروبرقی کف زمین را تمیز کردید و مطمئن شدید که گرد و غباری در این قسمت وجود ندارد، حالا نوبت به تی کشیدن می رسد. با استفاده از تی رشته ای و یک سطح آب، به خوبی تمام سطح زمین را تی بکشید و گرد و غبار موجود روی این قسمت را از بین ببرید تا به صورت کامل شفاف و تمیز شود.

دقت کنید که هر چند لحظه یک بار تی را مجددا آب بکشید تا هم کف زمین بو نگیرد و هم گرد و غبار و گِل در بخش های مختلف پخش نشود.

 

چک لیست مهمترین بخش های شرکت که در هنگام نظافت باید تمیز شوند چه هستند؟

در ادامه مهمترین بخش های تمیز کردن یک شرکت را می گوییم تا نظافت به بهترین شکل ممکن انجام شود. پس همچنان با ما همراه باشید و این نکات را مدنظر داشته باشید.

 درب ورودی شرکت:

اولین جایی که کارکنان و مراجعان شرکت با آن مواجه می شوند، درب ورودی و پذیرش شرکت است. این قسمت باید به خوبی تمیز شده باشد و در نگاه اول حس خوبی را به مراجعه کننده منتقل کند. همچنین اگر اتاق انتظار دارید، این قسمت هم باید به خوبی نظافت شده باشد و تمام بخش های آن تمیز باشد.

 

سرویس های بهداشتی:

نظافت سرویس بهداشتی شرکت یکی دیگر از کارهای مهم در چک لیست نظافت شرکت است. این بخش ها چون روزانه بارها مورد استفاده قرار می گیرند، باید به صورت روزانه نیز تمیز شوند و با استفاده از مواد شوینده و گند زدا و همچنین فرچه مناسب کاملا نظافت شوند.

 

خالی کردن سطل زباله:

در بخش های مختلف شرکت و در اتاق ها باید سطل زباله قرار داشته باشد و براساس نیاز، به صورت روزانه یا هفتگی باید این سطل زباله ها خالی شوند. برای راحتی کار بهتر است که در این سطل ها از کیسه مخصوص استفاده شود تا تخلیه آنها نیز آسان تر انجام شود.

 

تمیز کردن میزها و وسایل روی آنها:

بخش دیگری که اهمیت زیادی دارد، میزهای کار، میزهای پذیرایی و همچنین وسایل روی آنها است. معمولا روی میز کار وسایلی مانند کامپیوتر، شلف های بایگانی و زونکن و… قرار دارند که باید به خوبی تمیز شوند. همچنین اگر قفسه کتاب هم در دفتر است باید به خوبی نظافت و گردگیری شود.

 

 نظافت مشاعات:

جاهایی مانند راه پله و آسانسورها که زیاد مورد استفاده قرار می گیرند نیز بخش دیگری هستند که باید به نظافت آنها توجه شود تا حس خوبی به مراجعین شرکت منتقل گردد. پس نظافت مشاعات ساختمان را نیز جدی بگیرید.

 

نمونه چک لیست نظافت

چک لیستی برای نظافت محیط اداری و شرکت ارائه شده است. این چک لیست را می‌توانید به نیازهای خاص شرکت خود تنظیم کرده و به عنوان راهنمایی برای نظافت مرتب محیط اداری خود استفاده کنید.

 1. نظافت عمومی:
  • تمیز کردن میزها، صندلی‌ها، و سطوح کاری
  • پاک کردن و تمیز کردن پنجره‌ها و درها
  • تهویه مکان با باز کردن پنجره‌ها و یا استفاده از سیستم تهویه
  • تخلیه سطل‌های زباله و تعویض کیسه‌های زباله
  • تمیز کردن دستگاه‌های الکترونیکی و تجهیزات دفتری
 2. آشپزخانه و ناهارخوری:
  • تمیز کردن ماشین ظرفشویی و تعویض دستمال‌های آشپزخانه
  • تمیز کردن میزها و صندلی‌های ناهارخوری
  • بررسی موجودی و تأمین لوازم ضروری در آشپزخانه
 3. نظافت سرویس‌ها:
  • تمیز کردن و ضدعفونی کردن سرویس‌ها و حمام‌ها
  • تأمین لوازم بهداشتی مورد نیاز
  • بررسی و تعمیرات لازم در صورت وجود مشکل
 4. زیبایی و دیکور:
  • مرتب کردن و زیبا سازی فضا با چیدمان صحیح و مناسب
  • تمیز کردن و پاکسازی نمای خارجی اداره و نمایشگاه
 5. مواد مصرفی:
  • بررسی موجودی و تأمین لوازم نظافتی
  • خرید لوازم بهداشتی و ضدعفونی‌کننده‌ها
  • تعویض اسفنج‌ها، دستمال‌ها، و لوازم پاک کننده
 6. تأمین ایمنی:
  • بررسی و تعمیرات لوازم ایمنی مانند آتش‌نشانی و دستگاه‌های اطفاء حریق
  • برگزاری تمرینات ایمنی به صورت دوره‌ای
 7. بررسی تجهیزات الکتریکی:
  • بررسی و تست تجهیزات الکتریکی اداری (کامپیوترها، پرینترها و …)
  • اطمینان از کابل‌ها و پریزها به عنوان یک منبع ایمن و سالم
 8. آموزش کارکنان:
  • برگزاری جلسات آموزشی در مورد نگهداری تجهیزات و محیط کار بهداشتی
  • اطمینان از آگاهی کارکنان از فرآیندها و اقدامات نظافتی
 9. گلابیگیری:
  • آگاهی از نیاز به گلابیگیری در محیط
  • تمیز کردن و تعویض گلابی‌ها و گلدان‌ها
 10. گزارش‌دهی:
  • ثبت هر گونه مشکل یا نیاز به تعمیر در سیستم گزارش دهی
  • بررسی بازخوردهای کارکنان و تصمیم به اقدام در مورد پیشنهادات

 

 مزایای بهره‌برداری از چک لیست نظافت

 1. دقت بیشتر: اجرای چک لیست نظافت باعث می‌شود که هیچ وظیفه‌ای از یاد نرود و همه جزئیات با دقت بالا انجام شود.
 2. شفافیت: تعیین وظایف و اولویت‌بندی به وضوح در چک لیست نظافت ذکر می‌شود که به ایجاد شفافیت و روشنی در انجام وظایف کمک می‌کند.
 3. افزایش مسئولیت‌پذیری: کارکنان به عنوان بخشی از تیم نظافت، مسئولیت خود را در انجام وظایف بهتر می‌فهمند و متعهد‌تر عمل می‌کنند.
 4. بهبود مدیریت: مدیران می‌توانند با نظارت بر پیشرفت چک لیست نظافت، عملکرد تیم نظافت را بهبود داده و به شکل بهتری مدیریت کنند.

 

نتیجه‌گیری:

استفاده از چک لیست نظافت شرکت یک ابزار موثر در بهبود بهداشت و نظافت محیط کار است که به کمک تنظیم و اجرای دقیق وظایف نظافتی، محیط کاری پاک و بهداشتی را فراهم می‌آورد. این ابزار تأثیر مثبتی بر رضایت کارکنان، بهره‌وری و مدیریت بهتر دارد و به شرکت‌ها کمک می‌کند تا یک فضای کاری سالم و مطمئن را به ارمغان آورند.

پست قبلی

راهنمای انتخاب تجهیزات نظافت صنعتی برای مدیران خرید در کارخانجات

پست بعدی

نگهداری و تمیزکاری کفپوش گرانولی (لاستیکی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *